Biokominki ogrodowe - bestsellery
Kominki bez odpowietrznika emitują spaliny, w tym szkodliwe gazy, takie jak dwutlenek azotu i tlenek węgla, do wnętrza domu, a nie na zewnątrz, jak kominki z bezpośrednim odpowietrznikiem. Kominki bez odpowietrznika wykorzystują do spalania powietrze wewnętrzne, które zawiera wszystko, co znajduje się w powietrzu i na palniku i uwalnia wszystkie emisje wewnątrz pomieszczenia, w którym pracują - znacznie obniżając jakość powietrza, którym oddychasz.
Rodzaje wentylacji kominkowej
Istnieje kilka różnych rodzajów wentylacji, które mogą być stosowane z kominkiem, poniżej znajduje się krótki opis różnic między nimi.
- Kominki gazowe z nawiewem bezpośrednim wykorzystują powietrze zewnętrzne do spalania i uwalniają wszystkie emisje poza domem w systemie zamkniętym.
- Kominki gazowe z nawiewem ziemnym (B-Vent) wykorzystują powietrze z wnętrza domu do spalania i uwalniania emisji poza domem.
- Kominki bez wywietrznika wykorzystują powietrze z wnętrza domu i uwalniają emisje wewnątrz domu - co powoduje niską jakość powietrza i potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Czy gazowe kominki bez odpowietrznika są bezpieczne?
Kominki gazowe bez odpowietrznika emitują niebezpieczne i szkodliwe gazy do pomieszczenia, w którym pracują. Bez odpowiedniej wentylacji i systemów bezpieczeństwa mogą wystąpić poważne zagrożenia dla zdrowia związane ze spalaniem gazu w kominku bez odpowietrznika. Kominki bez odpowietrznika wytwarzają niewielkie ilości dwutlenku azotu i tlenku węgla, które w dużych dawkach mogą być śmiertelnie niebezpieczne. CDC ostrzega przed narażeniem na każdy poziom tlenku węgla, stwierdzając, że w wyniku przypadkowego zatrucia tlenkiem węgla umiera rocznie do 500 osób.
Do bezpiecznego użytkowania kominków bez odpowietrznika potrzebne są czujniki tlenku węgla i automatyczne zawory odcinające, które mierzą poziom tlenu w pomieszczeniu. Oprócz tlenku węgla, kominki bez odpowietrznika wytwarzają również wysoki poziom pary wodnej. Podwyższony poziom pary wodnej w domu powoduje wzrost wilgotności, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni.
Korzyści z kominków bez odpowietrznika
Poniżej przedstawiono niektóre z zalet kominków bez odpowietrznika:
- Nie wymaga wentylacji
- Brak wentylacji oznacza mniej konstrukcji, łatwiejszy montaż w mieszkaniach oraz redukcję kosztów materiałowych.
- Doskonałe źródło ciepła
- Produkować porównywalną ilość ciepła do tradycyjnych kominków wentylowanych
- Stosunkowo niedrogi
- Mniejszy koszt materiału, brak konieczności odpowietrzania i minimalna wymagana instalacja
Wady kominków bez odpowietrznika
Poniżej wymienione są wady kominków bez odpowietrzników:
- Uwalnianie się niebezpiecznych gazów
- Tlenek węgla i dwutlenek azotu
- Niebezpieczne, jeśli nie są prawidłowo zarządzane i mają negatywne skutki długoterminowe
- Nadmierny poziom dwutlenku węgla
- Produkuje duże ilości gazów cieplarnianych
- Sadza na ścianach, suficie i meblach
- Ociemnienie i potencjalne uszkodzenia mebli, ścian i sufitów
- Tworzenie się wilgoci i wilgoci
- Zwiększone ryzyko powstawania pleśni i innych problemów związanych z wilgocią
- Redukcja tlenu w małych przestrzeniach
- Zwiększone ryzyko wystąpienia problemów związanych z jakością powietrza i poziomem tlenu
Czy kominki bez odpowietrznika mogą być instalowane legalnie?
W zależności od miejsca zamieszkania można lub nie można zainstalować kominka gazowego bez odpowietrznika. Ponadto, miejsca, które pozwalają na instalację kominków bez odpowietrznika będą miały kilka ograniczeń dotyczących ich instalacji, w tym wielkość i rodzaj pomieszczenia, jak również wymagania dotyczące przepływu powietrza.
O innych typach kominków przeczytasz w dziale Ogrzewanie.