Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Wybór źródła paliwa jest jedną z pierwszych decyzji, którą podejmiesz podczas wizyty w lokalnym sklepie kominkowym. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jakie paliwo do kominka jest dla Państwa najlepsze - drewno lub pelety.


Koszty/Dostępność

Drewno (Dobra)
Ceny pieców na drewno są na ogół podobne do cen ich odpowiedników na pelety i gaz. Jeśli chodzi o koszty paliwa, to o ile nie posiadasz darmowego źródła drewna, będziesz musiał zapłacić za drewno, choć zazwyczaj jest ono tańsze od gazu. Aby obniżyć koszt corocznego kominiarza, należy wybrać piec na drewno, który ma ograniczoną liczbę ruchomych części.

Pellet (Dobra)
Jak wspomniano powyżej, piece na pelety są na ogół wyceniane podobnie jak ich odpowiedniki na drewno i gaz. Koszt eksploatacji Twojego kominka na pelety będzie zależał od wydajności i kunsztu zakupionego urządzenia, jakości i rodzaju używanych pelet, kosztu energii elektrycznej w Twoim regionie oraz ustawienia ogrzewania, które utrzymujesz. Jeśli przerabiasz na pelety, przed zakupem zapoznaj się z dostępnymi rządowymi rabatami ekologicznymi i zachętami podatkowymi oraz piecami na pelety sprzedawanymi w pobliżu.

Wysiłek

Drewno (Wysoki)
Drewno musi być zakupione (lub pozyskane), przechowywane, dzielone, a następnie ręcznie budowane i konserwowane. Prowadzenie i dostarczanie ognia wymaga znacznego wysiłku. Aby zminimalizować ilość wymaganego wysiłku, można pozyskać wstępnie przycięte bale i wybrać kominek, piec lub piec, który posiada technologię Eco-Boost, taką jak Pro-Series 3500, która może spalać jeden ładunek drewna przez 24 godziny! Czas spalania drewna jest zależny od rodzaju i zawartości wilgoci w używanym drewnie oraz od jakości Twojego kominka; różne rodzaje drewna i zawartości wilgoci dają różne czasy spalania.

Pellet (Niski)
Poza koniecznością załadunku zasobnika (podajnika, który w razie potrzeby dodaje pellet do ognia) i regularnej konserwacji, piece na pellety wymagają minimalnego wysiłku, aby mogły działać. Podobnie jak w przypadku gazu, większość pieców na pelety można włączać/wyłączać i regulować elektronicznie za pomocą przycisku na pilocie lub panelu sterowania. Aby zminimalizować konieczność częstego załadunku pelletu do zbiornika, należy wybrać piec na pellety, który posiada duży zbiornik. Częstotliwość załadunku zasobnika zależy od wybranego ustawienia temperatury. Najniższe ustawienie spowoduje spalanie około 1 ¼ funta peletek na godzinę, natomiast najwyższe ustawienie spowoduje spalanie około 5-6 funtów peletek na godzinę.

Konserwacja

Drewno (niska)
Poza corocznym kominiarstwem i okazjonalnie czystym szkłem, kominki opalane drewnem wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, ponieważ nie posiadają mechanicznych elementów do konserwacji. Dzięki wydajności trzystopniowej technologii Eco-Boost nie będziesz musiał nawet często opróżniać szuflady na popiół. Aby zminimalizować czas poświęcany na konserwację kominka, wybierz piec na drewno, który posiada mocne, trwałe zawiasy i regulowany zatrzask drzwiowy.

Pellet (Wysoka)
W przypadku regularnego użytkowania, piece na pelety wymagają zazwyczaj zarówno rocznej jak i cotygodniowej konserwacji. Co tydzień należy oczyścić garnek (miejsce spalania pelletu) i usunąć popiół z wewnętrznych elementów, aby zapobiec blokadom przepływu powietrza, które mogą zmniejszyć wydajność urządzenia lub uniemożliwić jego działanie. Podobnie jak w przypadku pieca na drewno, należy również oczyścić szybę w piecu na pelety, jeśli chcemy zachować dobrą widoczność ognia. Ponieważ piece na pelety posiadają kilka elementów mechanicznych, wymagają one większej konserwacji. Aby zminimalizować koszty konserwacji, należy regularnie konserwować swój kominek na pelety zgodnie z instrukcją obsługi.

Efektywność ekologiczna

Drewno (Wysoka)
Drewno, pozyskiwane w sposób zrównoważony, jest odnawialnym, neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla źródłem paliwa. Nowa technologia zrewolucjonizowała efektywność ekologiczną kominków, pieców i wkładów kominkowych opalanych drewnem. Są to najbardziej wydajne piece na drewno certyfikowane zgodnie z wytycznymi EPA 2020, co oznacza, że wydzielają bardzo mało cząstek stałych (dymu i popiołu) do atmosfery. Najczystsze piecyki na drewno Regency wykorzystują trójstopniową technologię Eco-Boost, proces, który ponownie spala dym i cząstki stałe w celu zmniejszenia emisji w porównaniu do modeli innych niż Eco-Boost.

Pellet (Wysoka)
Podobnie jak drewno, pelety są odnawialną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla alternatywą dla paliw kopalnych. Wykonane ze sprasowanego drewna lub kory, pelety nie są nowym paliwem kominkowym, ale stają się coraz bardziej popularne. Pod względem wydajności, najlepsze piece na pelety są porównywalne z piecami na drewno, które wykorzystują technologię Eco-Boost firmy Regency.

Odczuwalność płomienia

Drewno (klasyczne)
Drewno jest jedynym paliwem kominkowym, które wytwarza klasyczne trzaski ognia i oszałamiające otoczenie żarzące się żarem. Płomienie w kominku na drewno są dynamiczne. Rozpalają się wysoko, gdy wprowadzane są nowe bale i gdy przeciąg jest otwarty, i duszą się nisko, gdy bale palą się przez jakiś czas i gdy przeciąg jest częściowo zamknięty. Piece na drewno nie wymagają wentylatorów do pracy, ale najlepsze piece na drewno zawierają dmuchawy, które mogą być włączone lub wyłączone w czasie wolnym od pracy właściciela domu. Dmuchawy to świetny sposób na cyrkulację ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu.

Pellet (Subtelny)
Płomień wytwarzany przez piece na pelety jest żywy i pełen życia. Piece na pelety są na ogół ciche, ale można usłyszeć hałas od wentylatorów elektrycznych, które są niezbędne do utrzymania przepływu powietrza, aby ogień się nie rozpalił i/lub elektronicznego pasa napędowego, który wrzuca pelety do palnika. Dzięki piecowi na pelety można doświadczyć atmosfery pożaru drewna, ale bez dynamicznych płomieni, żaru i trzasków.


Produkcja ciepła

Drewno (Wysokie)
Piece na drewno palą się na gorąco, ale ilość wytwarzanego ciepła zależy od rodzaju i wilgotności drewna, którego używasz, ilości spalanych bali i projektu Twojego kominka. Najlepsze piecyki na drewno budowane są od podstaw z najwyższej jakości stali o dużej grubości.

Pellet (średniowysoki)
Piece na pelety są gorącymi, stałymi i wydajnymi grzejnikami. Ilość ciepła wytwarzanego przez Twój kominek na pelety jest zależna od wydajności i kunsztu zakupionego urządzenia, jakości i rodzaju używanych pelet oraz ustawienia ogrzewania, które utrzymujesz. W zależności od urządzenia, piec na pelety wyprodukuje znaczną ilość ciepła, które będzie w stanie ogrzać większość pomieszczeń/obszarów, jednakże piece na pelety nie są w stanie sprostać surowej mocy grzewczej tradycyjnego pieca na drewno.

Elastyczność instalacji

Drewno (średnio-wysoka)
Dzięki nowym technologiom odpowietrzania wolnostojące piece na drewno mogą być instalowane praktycznie w każdym miejscu w domu. Tak długo, jak długo istnieją dopuszczalne odstępy, urządzenie może być odpowietrzane prawidłowo, a jego wymiary są odpowiednie do przestrzeni, w której może być zainstalowane w dowolnym miejscu w domu!

Pellet (Wysoka)
Podobnie jak w przypadku pieców na drewno, o ile spełnione są pewne warunki (wentylacja, prześwity, zabezpieczenie podłogi), piec na pelety może być umieszczony praktycznie w każdym miejscu w domu. Piece na pelety zazwyczaj wytwarzają mniej ciepła niż piece na drewno i dlatego prawdopodobnie mają mniejsze wymagania dotyczące prześwitu, co oznacza, że można je schować dalej w narożnikach pomieszczenia. Piece na pelety są również prostsze w montażu niż kominki gazowe, ponieważ nie wymagają przewodu paliwowego.

Wymaga energii elektrycznej

Drewno (nie)
Energia elektryczna nie jest wymagana do uruchomienia jakiegokolwiek pieca na drewno Regency. Jedyną częścią pieca wymagającą zasilania elektrycznego jest dmuchawa, jednak bez niej piec nadal będzie wytwarzał promienne ciepło i zapewni ciepło Tobie i Twojej rodzinie - nawet podczas przerwy w dostawie prądu!

Pellet (Tak)
Silnik, który podaje peletki ze zbiornika do ognia, wymaga prądu elektrycznego. Ponadto, dmuchawa, która jest potrzebna do dystrybucji ciepła, nie będzie działać bez prądu, a zatem nie będzie działać w czasie przerwy w dostawie prądu.

Styl

Drewno (klasyczne i nowoczesne)

Styl pieców na drewno ewoluował. Oprócz nowych, nowoczesnych modeli, producenci premium wprowadzili również nowe poziomy dostosowania swoich produktów. Opcje dostosowywania pieców na drewno nie są tak solidne jak kominki gazowe, ale w zależności od tego, jaki model wybierzesz, powinieneś mieć możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów, płyt nośnych i akcesoriów dekoracyjnych.

Pellet (klasyczny i nowoczesny)

Rosnąca popularność pieców na pelety powoduje powstawanie nowych nowoczesnych modeli, ale tradycyjne i klasyczne modele, są nadal łatwo dostępne i cieszą się dużym zainteresowaniem. Najlepsze piecyki na pelety zapraszają do dostosowania wyglądu urządzenia poprzez wybór różnych nakładek na drzwiczki i płyty czołowe.

Bezpieczeństwo - Drewno ★★★
W przypadku zakupu wysokiej klasy pieca na drewno od autoryzowanego sprzedawcy, zainstalowania go profesjonalnie i konserwacji zgodnie z instrukcją obsługi, piec będzie działał bezpiecznie i wydajnie. Większości wypadków związanych z paleniem się drewna można uniknąć. Należy pamiętać, aby w piecu opalanym drewnem spalać tylko zatwierdzone materiały i pamiętać o noszeniu rękawic zapobiegających drzazgom i poparzeniom podczas palenia.

Bezpieczeństwo - Pellet ★★★★
Jeśli zakupisz wysokiej klasy piec na pelety od renomowanego sprzedawcy, zlecisz jego profesjonalną instalację i będziesz konserwował go zgodnie z instrukcją obsługi, powinien on działać bezpiecznie i wydajnie przez wiele lat. Piec na pelety i piecyki na pelety zdobywają wysokie noty w dziale bezpieczeństwa, ponieważ nie trzeba otwierać wziernika, aby je zasilić.

Więcej informacji o piecach na pellet znajdziesz tutaj.

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie