Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Troska o środowisko to jedno z tych zagadnień, którym w ostatnim czasie poświęca się szczególnie wiele uwagi. Nie ma w tym jednak nic naprawdę zaskakującego, skoro gołym okiem jesteśmy już w stanie dostrzec efekty globalnego ocieplenia. W rezultacie nawet sceptycy zaczynają myśleć o tym, czy da się wprowadzić w życie te działania, które pozwolą na ograniczenie ilości produkowanych odpadów w naszych domach. Nie inaczej sytuacja przedstawia się i wtedy, gdy przedmiotem dyskusji jest emisja dwutlenku węgla. Czy paląc w kominku mamy prawo do nazywania się osobami proekologicznymi? Okazuje się, że w pewnych sytuacjach jest to możliwe.

Unia Europejska w trosce o środowisko

O Unii Europejskiej mówi się dziś jako o jednej z tych organizacji, które przywiązują dużą wagę do tego, aby dbać o środowisko. Można to robić na wiele sposobów, a jednym z nich okazało się wprowadzenie przepisów, które regulują to, jak można korzystać z pieców, kominków oraz szeregu innych urządzeń energetycznych. W przepisach tych kluczowy nacisk położono na emisję spalin. Dziś znamy je pod wspólną nazwą EcoDesign, choć spopularyzowane zostało też określenie Ekoprojekt. I choć mamy do czynienia z ustaleniami, które zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2022 roku, już dziś można zaopatrzyć się w urządzenia, które spełniają określone w przepisach tych wymogi, co pozwoli na lepsze przygotowanie się do zmian. Tu najważniejsze wydają się granice emisji pyłów, a wśród nich nie tylko tlenku węgla, ale i trafiającego do atmosfery tlenku azotu. Przykładów takich proekologicznych zmian w prawie jest zresztą znacznie więcej. Co przy tym szczególnie ważne, przynajmniej część z nich to zmiany, które już obowiązują. 1 stycznia 2018 roku w Polsce wprowadzono zakaz sprzedaży produktów, które nie są w stanie spełnić norm klasy 5. Z kolei 1 września 2019 roku zdecydowano na obszarze Krakowa, że nie będzie tam wolno stosować paliw stałych, w tym biomasy, drewna oraz węgla.

Czym jest Ekoprojekt

Zarówno wspomniany już Ekoprojekt, jak i inne normy powstają przede wszystkim po to, aby możliwe stało się wyeliminowanie szkodliwych dla nas spalin. To przecież właśnie one w największym stopniu są odpowiedzialne za smog, ten zaś jest zjawiskiem nie tylko coraz powszechniejszym, ale i coraz bardziej niebezpiecznym. Przepisy są ważne, trudno jednak nie zauważyć tego, że duży nacisk kładzie się obecnie także na edukację. W Polsce jej doskonałym przykładem może być choćby kampania informacyjna „Nie rób dymu”. Ekoprojekt akcentuję zresztą nie tylko wymianę szkodliwych rozwiązań. O jego sukcesie mówi się również w kontekście misji edukacyjnej. Ma on pozwolić na naukę tego, jak palić w piecach ekonomicznie i ekologicznie. Po przeprowadzeniu szeregu badań można dziś dostrzec, że nawet 20 procent osób uważa palenie śmieci w domowym piecu za postawę proekologiczną. Wskaźnik ten jest niezwykle niepokojący i uświadamia nam, jak poważny jest problem edukacyjny, jakiemu należy stawić czoła. Działania na rzecz ekologii coraz częściej koncentrują się zresztą także na tym, aby podkreślać, jak wiele zalet jako opał ma drewno. To materiał o stosunkowo niskim koszcie zakupu, charakteryzujący się jednocześnie dużą wydajnością. Drewno daje sporo ciepła i jest naprawdę bezpieczne.

Jak to zrobić – ciepło i ekologicznie

Po teorii czas na praktykę. Warto więc uświadomić sobie, że wcale nie brakuje urządzeń, z których można korzystać bez obaw o to, że naruszy się unijne przepisy. Tu na pierwszy plan wysuwają się piece wolnostojące oraz wkłady kominkowe. Można montować je w domu bez obaw o to, że staną się one zagrożeniem dla środowiska. Co więcej, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które będą się znakomicie sprawdzać nie tylko w nowoczesnym, ale i w klasycznym wnętrzu. Dziś dużym powodzeniem cieszą się zresztą także kozy wolnostojące, ponownie sprzedawane i w klasycznym i w nowoczesnym wydaniu.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie