Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

 

Skuteczne metody na wyczyszczenie szyb kominkowych.

Kominek w domu jest nie tylko źródłem ciepła ale i przytulnym dodatkiem do wystroju naszego mieszkania. Efektem ubocznym użytkowania kominka jest dym, sadza i popiół, które stale osadzają się na jego częściach. Po pewnym czasie szyba kominkowa staje się brudna, ciemna i matowa a klimatyczne płomienie przestają być  widoczne. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym łatwo i skutecznie pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń!

Na pierwszym miejscu zadbaj o profilaktykę!

Obecnie kominki są znacznie łatwiej dostępne, tańsze i prostsze w utrzymaniu, dzięki czemu ich popularność stale rośnie. Chłodnymi wieczorami można bezpiecznie obserwować płomienie i ogrzać się przy cieple, jaki daje nam ogień. Z kominkiem wiążą się również obowiązki, zwłaszcza dbanie o jego czystość. Najbardziej podatna na zabrudzenia jest frontowa szyba, dlatego w szczególny sposób musimy o nią dbać.

Czy szyba w palenisku jest konieczna? To zależy jaki typ kominka chcemy wybrać do naszego domu. Biokominki nie posiadają szybą i pełnią głównie rolę dekoracyjną, z kolei tradycyjne paleniska są osłonięte szybą , która ma na celu zapewnić bezpieczeństwo i ochronić pokój przed wydostawaniem się dymu.

Zabrudzenia na szybie w dużej mierze zależą od stosowanego środka opałowego. Jeżeli palimy w sposób tradycyjny, czyli drewnem, musimy uważać aby nie było ono mokre lub nawet odrobinę wilgotne. Gwarancją dobrze wysuszonego materiału opałowego jest jego sezonowanie przez co najmniej dwa lata. Należy również unikać palenia drewnem pochodzenia iglastego, ponieważ może ono zanieczyścić przewody kominkowe osłabiając tym samym ciąg powietrza.

Szyba nie jest jedynym elementem wymagającym stałej  pielęgnacji. Aby kominek służył nam przez długie lata konieczna jest regularna konserwacja oraz czyszczenie zarówno wsadu  jak i całej instalacji.
Czysty kominek to nie tylko estetyka ale przede wszystkim bezpieczeństwo i wydajne ogrzewanie. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać niezbędne przeglądy. W tym celu należy sprawdzić czy instalacja działa poprawnie, w szczególności system odprowadzania spalin. Odpowiedni ciąg powietrza zagwarantuje domownikom bezpieczeństwo oraz zapewni sprawne funkcjonowanie. Pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem musimy co najmniej  2 razy do roku dokonywać przeglądów przewodów kominowych.

Zanim zaczniemy regularnie rozpalać ogień sprawdźmy dodatkowo szczelność kominka. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelnienie korpusu paleniska, szyby oraz drzwiczek. Najszybciej eksploatuje się uszczelnienie drzwiczek oraz szyby ale  uszczelki można w bardzo prosty sposób wymienić samodzielnie bez konieczności wzywania fachowca.

Tak przygotowany kominek jest gotowy do podjęcia intensywnej pracy w sezonie jesienno zimowym. Musimy jednak pamiętać, że nawet najdokładniejszy przegląd przedsezonowy nie zwalnia nas z regularnego czyszczenia po każdorazowym rozpaleniu ognia. Taka dbałość pozwoli utrzymać palenisko w dobrej kondycji przez długie lata.


Podczas użytkowania kominka nadal należy mieć na uwadze czystość komory spalania oraz kanałów spalinowych. Jeżeli zaniedbamy te dwa elementy kominek może gorzej pracować, być mniej wydajny i co najgorsze - stwarzać zagrożenie dla domowników. Pamiętajmy o systematycznym opróżnianiu popielnika - zwłaszcza po paleniu drewnem – a do czyszczenia żeliwnych części wykorzystajmy szczotkę, zgarniacz i pogrzebacz.

Jak doczyścić szybę kominka?

W zależności od stosowanego paliwa grzewczego skala zabrudzeń paleniska może być bardzo różna. Dotyczy to zwłaszcza tradycyjnych kominków opalanych drewnem, których czyszczenie może być bardzo czasochłonne. Jak doczyścić szybę kominka, w którym pali się tradycyjnym opałem? Warto stosować preparaty dedykowane do kominków, są to silne detergenty czyszczące na przykład w formie pianki. Pianka sprawdzi się lepiej niż płynne preparaty, które mogą spływać po elementach kominka i ułatwiać tym samym korozję, a jeśli taki płyn dostanie się pod uszczelkę może spowodować jej rozszczelnienie.  Starajmy się unikać środków ściernych, które mogą porysować szkło.

Dbając prawidłowo i regularnie o nasz kominek unikniemy ewentualnych napraw, wydłużymy jego żywotność i zapewnimy bezpieczeństwo naszej rodzinie  a czysta szyba pozwoli w pełni cieszyć się ogniem w chłodne zimowe wieczory.

Więcej o konserwacji instalacji grzewczej dowiesz się Tutaj

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie