Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Prawidłowa praca kominka zależna jest w dużej mierze od dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza. Powinno się na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w przeciwnym razie kominek nie będzie działał poprawnie i będzie narażony na liczne awarie. Niedobór powietrza jest źródłem wielu problemów związanych z funkcjonowaniem całego wkładu. 

Jak zadbać o sprawność użytkowanego kominka?

Jeśli chcemy, aby użytkowany kominek nie sprawiał żadnych problemów, powinno się do niego dostarczać około 8-10 metrów sześciennych powietrza na każdy 1 kilogram drewna. Jeśli będzie tego wymagała sytuacja, kominek będzie pobierał powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdzie. Najczęściej kominki montowane są w salonach, a więc warto pamiętać o tym, że takie urządzenie może podbierać powietrze domownikom, którzy będą przesiadywać właśnie w tym pomieszczeniu.

Doprowadzenie optymalnej ilości powietrza do kominka nie jest jednak niczym trudnym, ponieważ zainteresowani potrzebują do tego jedynie specjalnego kanału nawiewnego, który zostanie ulokowany na zewnątrz budynku. Do jego wykonania będą potrzebne odpowiedniej jakości przewody, które są wykonywane z blachy ocynkowanej, PCV czy też aluminium. Przewody są układane pod wylewką lub też bezpośrednio na niej. Ważne jest to, aby je skutecznie ocieplić, ponieważ w przeciwnym razie dostarczane powietrze będzie wyziębiało pomieszczenie (głównie podłogę). 

Jeśli mamy do czynienia z domem podpiwniczonym, w takiej sytuacji kanał powinien się znajdować pod stropem piwnicy. Odcinek odpowiedzialny za dostarczanie powietrza będzie doposażony w przepustnicę, która umożliwi zainteresowanym natychmiastowe odcięcie dopływu powietrza. Dzięki temu pomieszczenia nie będą zbyt wychładzane. 

Umiejętne doprowadzenie powietrza do kominka - w jaki sposób zabrać się za dolot?

Jednym z najważniejszych etapów podczas prac montażowych jest to, aby skutecznie podłączyć dolot powietrza zewnętrznego. W zdecydowanej większości przypadków będzie tutaj potrzebna pomoc doświadczonego specjalisty. Takie prace można jednak wykonać na wiele sposobów. Każdy z nich opiera się jednak na wykonaniu specjalnego otworu w ścianie lub też posadzce. Domownicy zabierający się za kupowanie wkładu muszą sprawdzić w pierwszej kolejności, czy kominek posiada odpowiedni króciec dolotu. Jeśli go nie ma, wtedy należy się zaopatrzyć w kilka innych akcesoriów, a konkretniej w:

  • taśmę izolacyjną,
  • opaski uciskowe,
  • furę flex (giętką),
  • przepustnicę.

Najwięcej problemów ma się z kominkami, które nie mają wbudowanego dolotu. W takiej sytuacji powietrze musi być dostarczane z zewnątrz. Potrzebny będzie do tego wspomniany już króciec dolotu oraz przejście (rura). Ważnymi elementami będą również przejścia z dolotu 90 lub 360 stopni i przepustnica. Szczegółowe instruktaże można znaleźć na platformie YouTube, ale lepiej, aby wykonał to fachowiec.

Czerpnia oraz przepustnica kominkowa - bardzo ważne elementy

Bardzo ważnymi elementami w całym opisywanym systemie są również: czerpnia kominkowa oraz przepustnica kominkowa. Czerpnia ochrania wszystkie używane przewody. Są one zabezpieczane przed owadami, gryzoniami, ale też bardzo poważnymi zanieczyszczeniami. Można je wyposażać w specjalne siatki, aby zmniejszyć utratę ciepła. 

Przepustnica musi pozostać w odpowiednim ustawieniu. Jej pełne otwarcie będzie potrzebne szczególnie wtedy, gdy będzie się rozpalało w kominku. Dzięki temu zainteresowani zapewnią sobie maksymalny ciąg powietrza i rozpalanie nie sprawi nikomu żadnych problemów. Jeśli przepustnica nie będzie otwarta w stu procentach, wtedy produkty spalania mogą przedostać się do pomieszczenia. 

Ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie przepustnic. Jeśli ustawienie to znajduje się na poziomie 95 procent, wtedy opał spala się bardzo szybko. Przy ustawieniu 50 procent ma się pewność optymalnego spalania, a wartość 5 procent oznacza zdecydowanie wydłużony proces spalania, ale też akumulację ciepła. Przepustnica skonstruowana jest w taki sposób, aby minimalizować utratę ciepła, szczególnie wtedy, kiedy w kominku zabraknie już ognia. W takiej sytuacji zimne powietrze z nawiewu nie dostanie się do kominka, ponieważ zostanie skutecznie odcięte. Każdy z wyżej wspomnianych elementów ma bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie całego urządzenia. 

O kratkach wentylacyjnych przeczytasz Tutaj

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie