Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Każdemu właścicielowi domu zależy na tym, aby posiadać doskonałej jakości urządzenie do jego ogrzania. Podczas wyboru należy uwzględnić wiele czynników, choćby po to, by wybrać najbardziej opłacalny wariant. Jaki rodzaj urządzenia zapewni najlepsze efekty? Które z nich będzie nie tylko ergonomiczne, ale również ekologiczne? Ostateczne parametry urządzenia są zależne od rodzaju powierzchni, na której mają funkcjonować. 

Kominek tradycyjny - klasyczna elegancja

Zakupem tradycyjnego kominka są najczęściej zainteresowane osoby, które chcą korzystać z opałów pochodzenia naturalnego, czyli drewna. Dodatkowym atutem kominków tego typu jest fakt, iż brykiet stanowi jeden z najbardziej ekonomicznych i wydajnych paliw. Trudno też przejść obojętnie obok widoku trzaskającego w kominku drewna, który dla wielu jest źródłem wielu pozytywnych skojarzeń. 

Współczesne kominki dość często nawiązują w swej strukturze do tych tradycyjnych. Choć nowoczesne modele cechują się estetyką zbliżoną do klasycznej elegancji, nie są tak efektywne pod względem technologicznym. Nowoczesne urządzenia grzewcze cechują się znacznie lepszymi parametrami pod względem funkcjonalnym. 

Ważnym argumentem przemawiającym za rezygnacją z kominka tradycyjnego jest konieczność jego częstego oczyszczania z sadzy i popiołu. W nowoczesnych modelach występuje system czystej szyby czy wyjmowany popielnik, które znacznie ułatwiają zachowanie kominka w czystości. Współczesne kominki są też zaopatrzone w systemy dopalania spalin, będące naturalną konsekwencją ekologicznych przepisów Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 roku zapowiedziano rozpoczęcie Ekoprojektu, który ma za zadanie ograniczenie szkodliwej dla środowiska emisji spalin. Z początkiem roku koniecznym będzie wymiana kominków tradycyjnych na te nowoczesne. Warto więc mieć to na względzie i już teraz zainteresować się nowoczesnymi modelami kominków, spełniających wymogi efektywności energetycznej.

W kontekście nowoczesnych zamienników warto zwrócić uwagę na wkłady kominowe z płaszczem wodnym. Są niezwykle funkcjonalne, gdyż umożliwiają nie tylko ogrzanie przestrzeni, ale również wody użytkowej i tej obecnej w kaloryferach. Takie urządzenie może więc stać się doskonałym uzupełnieniem głównego systemu ogrzewania w budynku. Aby tak się stało wystarczy podłączyć go do instalacji grzewczej. Warto jednak mieć świadomość, iż kominek tego typu nie może funkcjonować jako główny punkt grzewczy domu.

Kominki gazowe - popularne rozwiązanie

Kolejnym dość częstym rodzajem kominków obecnych w domach są te gazowe. Modele tego typu są niezwykle popularne, dzięki czemu łatwo znaleźć kominek gazowy dostosowany do własnych potrzeb. W naszym sklepie można znaleźć wiele propozycji kominków gazowych idealnych do wnętrza dowolnego typu. Tego typu kominki można podzielić na następujące rodzaje:

  • zasilane gazem z butli LPG (np. Leo 100 lewy/pray, Leo 70),
  • zasilane gazem ziemnym.

Bez względu na rodzaj zasilania, każdy kominek gazowy jest wyposażony w atrakcyjne przeszklenie. Dzięki temu można swobodnie oglądać tlący się w nim ogień. Kominki gazowe stanowią więc równie atrakcyjny element wykończenia, zarówno w dużych salonach jak i kuchniach. Widok trzaskającego ognia w kominku jest więc możliwy dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym.

Urok kominka gazowego można docenić podobnie jak i tego tradycyjnego. Specyficzny wygląd płomienia idealnie dopełnia wnętrze nowoczesnego domu czy przestrzenie o charakterze komercyjnym np. salę restauracyjną czy hotelową. 

Warto mieć na względzie, iż stosowanie wkładu gazowego jest związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa. Kominki gazowe dobrej jakości posiadają komorę spalania zamykaną hermetycznie. Dzięki temu, w przypadku chwilowej niedrożności wkładu czy awarii układu, praca kominka zostaje automatycznie wstrzymana.

Nie da się ukryć, iż rozwiązanie tego typu jest doskonałe dla osób zapracowanych, chcących poczuć się komfortowo we własnym domu. Nowoczesne kominki gazowe umożliwiają bowiem zdalną kontrolę przy pomocy pilota radiowego. Niektóre modele umożliwiają również indywidualne zaprogramowanie temperatury w odstępie kilku dni lub tygodnia. Kominek gazowy może okazać się również korzystny dla właścicieli domów bez komina, ponieważ przewód wystarczy przeprowadzić za ścianą.

Jaki kominek wybrać?

Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wybór kominka gazowego lub tradycyjnego powinien być oparty nie tylko o indywidualne preferencje. Znaczenie ma również rodzaj domu, obecność czy nieobecność wylotu kominowego w jego konstrukcji, jak również stylistyka wnętrza. Ostateczny wybór zależy od Ciebie.

Wybierając kominek warto zadać sobie następujące pytania:

  • Jaki jest mój budżet?
  • Czy zależy mi na podgrzewaniu wody użytkowej?
  • Czy chcę być ekologiczny?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem, w którym znajdziesz modele kominków różnego typu, wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne. 

Więcej o kominkach przeczytasz w dziale Ogrzewanie

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie