Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Jeśli marzy nam się dom z kominkiem, musimy pamiętać o tym, że dbanie o przynajmniej kilka kwestii staje się absolutną koniecznością. Bez względu na to, czy stawiamy dom od samego początku w oparciu o jasno wytyczone założenia, kupujemy budynek znajdujący się w stanie surowym, czy też wchodzimy w posiadanie gotowej całości, jest ona jedną z kluczowych kwestii, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Kwestie związane z wentylacją kominka nie są tak złożone, jak wydaje się to większości z nas, warto jednak poszukać odpowiedzi na pytanie o to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pewne kwestie są istotne na etapie planowania, inne podczas instalacji, a jeszcze inne przy codziennym użytkowaniu, a żadna z nich nie powinna być przez nas pomijana.

Nie igraj z ogniem

Trudno o osobach, które nie marzyłyby o tym, że usiądą przy kominku z lampką aromatycznego trunku albo z kubkiem pysznego kakao zwłaszcza, jeśli na zewnątrz będzie panować w tym czasie okropna pogoda. Romantyczne wizje mają jednak sens przede wszystkim wtedy, gdy uzupełnia je odrobina pragmatyzmu oraz elementarne zasady bezpieczeństwa. Warto więc, choćby na moment, pożegnać się z sielskimi obrazkami, a zamiast nich przyjąć do wiadomości kilka praktycznych porad. Odpowiedź na pytanie o to, czy do kominka potrzebna jest wentylacja może być jedynie twierdząca. Na dym składa się wiele substancji, które stanowią dla nas poważne zagrożenie. Są one niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również, w skrajnych przypadkach, dla naszego życia. Tlenek węgla, przed którym tak często jesteśmy ostrzegani, może się przecież wytrącić także w reakcji spalania. Tu warto zresztą podkreślić, że w każdym domu powinno znaleźć się miejsce dla przynajmniej jednego czujnika czadu i nie znaczenia to, czy jest to dom z kominkiem, czy też nie. Nie wolno igrać z ogniem, a odpowiednie rozprowadzenie po mieszkaniu wentylacji staje się dziś koniecznością. Pozwala nam to zyskać pewność, że kominek nie tylko jest bezpieczny, ale również jest w stanie we właściwy sposób spełniać powierzane mu funkcje. Nie dymi nawet, gdy mamy do czynienia z silnym wiatrem, a jednocześnie nie generuje trudności podczas rozpalania. Odpowiednia wentylacja sprawia też, że samo paliwo jest spalane równomiernie.

Prawidłowa wentylacja kominka i jej znaczenie

Jeśli zastanawiamy się nad tym, na co zwracać szczególną uwagę, na pierwszy plan zdaje się wysuwać kanał nawiewny. Jego zadanie polega na doprowadzaniu właściwej ilości pochodzącego z zewnątrz powietrza do kominka. Gwarantuje to prawidłowy przebieg procesu spalania i rozpalania. Powietrze doprowadzane jest z zewnątrz z wykorzystaniem aluminiowych rur, choć możemy spotkać się także z rurami PVC, a nawet z ocynkowanymi rurami stalowymi. Przeważnie konstrukcja ta znajduje się w posadzce, na ścianie, a w domach podpiwniczonych także pod stropem. Wentylacja kominka to także szczelne odprowadzanie ciepła przyczyniające się do tego, że może się ono rozchodzić po całym pomieszczeniu, a czasem nawet po kolejnych pokojach. Ważnymi jej elementami są także czerpnia i przepustnica. Można liczyć na to, że jej wykorzystanie sprawi, że będzie nam uciekać mniej ciepła.

Czerpnia to element pozwalający na zaciąganie powietrza niezbędnego do tego, aby palić w kominku, wspomniane jej zastosowanie jest więc tym, które ma kluczowe znaczenie. Nie można jednak zapominać o tym, że czerpnia ma także inne funkcje. To właśnie ona odpowiada za to, by kanał wentylacyjny nie przyjmował deszczu albo śniegu mogących zakłócić proces spalania. Rozpoznanie czerpni nie powinno być zresztą trudne, jest bowiem dość charakterystycznym daszkiem, z którym mamy do czynienia na kominach w wielu domach. Najlepiej, jeśli znajduje się na niej filtr lub siatka chroniące kanał nawiewny także przed insektami oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Filtr usuwa także zabrudzenia z powietrza.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie